Recap | Results


Licensed to Franklin & Marshall College

                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/21/2012 05:44 PM

                          F&M vs. Ursinus - 1/21/2012                          

                                    Results                                    

 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Franklin & Marshall College-MA  'A'               1:53.97    1:55.96  

     1) Fuller, Caitlyn N 19            2) Werner, Christine M 18         

     3) Behr, Jackie S 21               4) Hollingsworth, Krista 20       

                  29.81     1:03.10 (33.29)     1:30.77 (27.67)     1:55.96 (25.19)

  2 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:57.09  

     1) Ludwig, Anne 18                 2) Russell, Eva M 19              

     3) Yentz, Danielle M 21            4) Kolosky, Sarah E 19            

                  29.84     1:02.97 (33.13)     1:31.22 (28.25)     1:57.09 (25.87)

  3 Franklin & Marshall College-MA  'B'                    NT    2:00.36  

     1) Christiansen, Kasey D 20        2) Citti, Becca A 20              

     3) Todd, Lindsey J 22              4) Gregor, Courtney A 20          

                  31.22     1:04.67 (33.45)     1:34.17 (29.50)     2:00.36 (26.19)

  4 Ursinus College-MA  'B'                                NT    2:02.60  

     1) Bullock, Kimberly 20            2) Martin, Katy J 20              

     3) Schroll, Rebecca 18             4) Reynolds, Kelly L 21           

                  31.91     1:05.73 (33.82)     1:34.22 (28.49)     2:02.60 (28.38)

  5 Franklin & Marshall College-MA  'C'                    NT    2:08.22  

     1) Brown, Heather M 20             2) Shaw, Catherine 22             

     3) Brooks, Stephanie B 20          4) Durant, Madeline M 19          

                  34.47     1:10.68 (36.21)     1:40.53 (29.85)     2:08.22 (27.69)

 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT         DQ  

     1) Swenson, Michelle M 19          2) Bye, Naomi 18                  

     3) Yoo, Kelsey L 20                4) Pall, Kathryn 21               

                  32.85     1:09.96 (37.11)     1:40.32 (30.36)          DQ (28.23)

 

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Franklin & Marshall College-MA  'A'               1:38.11    1:40.07  

     1) Fell, David R 21                2) Cappuccio, Billy R 18          

     3) Denton, Richard S 18            4) Zipp, John 20                  

                  25.90       54.11 (28.21)     1:18.26 (24.15)     1:40.07 (21.81)

  2 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:40.88  

     1) Robinson, Jacob 18              2) Quick, Philip S 20             

     3) Smith, Christopher M 21         4) Wieczorek, John L 19           

                  26.33       54.77 (28.44)     1:19.28 (24.51)     1:40.88 (21.60)

  3 Franklin & Marshall College-MA  'B'                    NT    1:44.38  

     1) Musselman, Patrick 20           2) Catania, Travis A 21           

     3) Scymanski, Eliot C 21           4) Gordin, Jacob 19               

                  26.97       56.25 (29.28)     1:21.82 (25.57)     1:44.38 (22.56)

  4 Ursinus College-MA  'B'                                NT    1:47.61  

     1) Hickey, Douglas 19              2) Messa, Charles A 18            

     3) Steiner, Thomas 19              4) Doyle, Chris J 21              

                  28.11       57.48 (29.37)     1:24.40 (26.92)     1:47.61 (23.21)

  5 Ursinus College-MA  'C'                                NT    1:51.67  

     1) Lawrence, Jonathan 19           2) Saxon, Phil 19                 

     3) McGonigle, Adam 21              4) Frey, Jacob B 20               

                  28.96       58.96 (30.00)     1:27.19 (28.23)     1:51.67 (24.48)

 

Event 3  Women 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grant, Katie C            18 F&M-MA              17:38.17   17:30.13  

                  28.51       59.20 (30.69)     1:30.64 (31.44)     2:02.01 (31.37)

        2:33.61 (31.60)     3:05.63 (32.02)     3:37.35 (31.72)     4:09.10 (31.75)

        4:40.89 (31.79)     5:12.73 (31.84)     5:44.59 (31.86)     6:16.52 (31.93)

        6:48.26 (31.74)     7:20.21 (31.95)     7:52.29 (32.08)     8:24.28 (31.99)

        8:56.29 (32.01)     9:28.51 (32.22)    10:00.55 (32.04)    10:31.92 (31.37)

       11:04.37 (32.45)    11:36.73 (32.36)    12:09.21 (32.48)    12:41.62 (32.41)

       13:13.72 (32.10)    13:46.03 (32.31)    14:18.59 (32.56)    14:51.36 (32.77)

       15:24.06 (32.70)    15:56.36 (32.30)    16:28.24 (31.88)    16:59.88 (31.64)

       17:30.13 (30.25)

  2 Hill, Olivia K            22 F&M-MA              17:55.82   18:07.57  

                  30.27     1:02.69 (32.42)     1:36.18 (33.49)     2:09.69 (33.51)

        2:43.12 (33.43)     3:16.17 (33.05)     3:49.06 (32.89)     4:22.17 (33.11)

        4:55.41 (33.24)     5:28.73 (33.32)     6:01.76 (33.03)     6:34.72 (32.96)

        7:07.57 (32.85)     7:40.75 (33.18)     8:13.73 (32.98)     8:46.79 (33.06)

        9:20.06 (33.27)     9:52.95 (32.89)    10:25.81 (32.86)    10:58.80 (32.99)

       11:31.73 (32.93)    12:04.55 (32.82)    12:37.69 (33.14)    13:11.13 (33.44)

       13:44.52 (33.39)    14:17.05 (32.53)    14:49.98 (32.93)    15:22.95 (32.97)

       15:56.17 (33.22)    16:28.86 (32.69)    17:01.69 (32.83)    17:34.61 (32.92)

       18:07.57 (32.96)

  3 Bartlett, Garland E       21 F&M-MA              17:59.94   18:44.11  

                  31.24     1:04.96 (33.72)     1:39.00 (34.04)     2:13.21 (34.21)

        2:47.60 (34.39)     3:21.81 (34.21)     3:56.02 (34.21)     4:30.14 (34.12)

        5:04.42 (34.28)     5:38.83 (34.41)     6:13.29 (34.46)     6:47.70 (34.41)

        7:21.99 (34.29)     7:56.68 (34.69)     8:31.04 (34.36)     9:05.26 (34.22)

        9:39.19 (33.93)    10:13.24 (34.05)    10:47.19 (33.95)    11:21.31 (34.12)

       11:55.77 (34.46)    12:30.10 (34.33)    13:04.39 (34.29)    13:38.57 (34.18)

       14:12.72 (34.15)    14:46.91 (34.19)    15:21.25 (34.34)    15:55.20 (33.95)

       16:29.47 (34.27)    17:03.46 (33.99)    17:37.62 (34.16)    18:11.46 (33.84)

       18:44.11 (32.65)

  4 O'Neill, Bryn A           20 Ursinus-MA                NT   18:55.51  

                  30.25     1:03.36 (33.11)     1:37.29 (33.93)     2:11.46 (34.17)

        2:45.92 (34.46)     3:20.31 (34.39)     3:54.60 (34.29)     4:29.11 (34.51)

        5:03.68 (34.57)     5:38.35 (34.67)     6:13.07 (34.72)     6:47.65 (34.58)

        7:22.17 (34.52)     7:57.04 (34.87)     8:31.58 (34.54)     9:06.28 (34.70)

        9:41.00 (34.72)    10:15.86 (34.86)    10:50.88 (35.02)    11:25.83 (34.95)

       12:00.85 (35.02)    12:35.87 (35.02)    13:10.74 (34.87)    13:45.87 (35.13)

       14:20.92 (35.05)    14:55.89 (34.97)    15:30.98 (35.09)    16:05.93 (34.95)

       16:40.68 (34.75)    17:15.27 (34.59)    17:49.73 (34.46)    18:23.86 (34.13)

       18:55.51 (31.65)

  5 Siegel, Lauren A          21 F&M-MA              18:51.04  x19:10.46  

                  31.27     1:05.58 (34.31)     1:40.26 (34.68)     2:15.24 (34.98)

        2:50.01 (34.77)     3:25.05 (35.04)     3:59.95 (34.90)     4:34.99 (35.04)

        5:10.28 (35.29)     5:45.59 (35.31)     6:20.64 (35.05)     6:55.63 (34.99)

        7:30.62 (34.99)     8:05.61 (34.99)     8:40.59 (34.98)     9:15.39 (34.80)

        9:50.22 (34.83)    10:25.22 (35.00)    11:00.26 (35.04)    11:35.40 (35.14)

       12:10.49 (35.09)    12:45.69 (35.20)    13:20.72 (35.03)    13:56.05 (35.33)

       14:30.99 (34.94)    15:06.38 (35.39)    15:41.18 (34.80)    16:16.40 (35.22)

       16:51.57 (35.17)    17:26.90 (35.33)    18:01.79 (34.89)    18:36.80 (35.01)

       19:10.46 (33.66)

  6 Serfass, Molly K          19 Ursinus-MA                NT   19:22.25  

                  31.51     1:06.03 (34.52)     1:40.46 (34.43)     2:15.34 (34.88)

        2:50.28 (34.94)     3:25.28 (35.00)     4:00.32 (35.04)     4:35.43 (35.11)

        5:10.49 (35.06)     5:45.73 (35.24)     6:21.13 (35.40)     6:56.05 (34.92)

        7:31.19 (35.14)     8:06.11 (34.92)     8:41.03 (34.92)     9:16.13 (35.10)

        9:51.77 (35.64)    10:27.24 (35.47)    11:02.63 (35.39)    11:38.18 (35.55)

       12:13.74 (35.56)    12:49.21 (35.47)    13:25.04 (35.83)    14:00.77 (35.73)

       14:36.56 (35.79)    15:12.37 (35.81)    15:48.04 (35.67)    16:24.03 (35.99)

       16:59.91 (35.88)    17:35.83 (35.92)    18:11.77 (35.94)    18:47.27 (35.50)

       19:22.25 (34.98)

  7 Randelman, Margo          18 Ursinus-MA                NT   19:35.40  

                  32.06     1:06.56 (34.50)     1:41.75 (35.19)     2:17.07 (35.32)

        2:52.55 (35.48)     3:28.00 (35.45)     4:03.40 (35.40)     4:38.84 (35.44)

        5:14.41 (35.57)     5:50.33 (35.92)     6:26.07 (35.74)     7:01.66 (35.59)

        7:37.61 (35.95)     8:13.32 (35.71)     8:49.40 (36.08)     9:25.85 (36.45)

       10:01.96 (36.11)    10:37.92 (35.96)    11:13.92 (36.00)    11:49.98 (36.06)

       12:25.77 (35.79)    13:01.73 (35.96)    13:38.24 (36.51)    14:14.16 (35.92)

       14:50.28 (36.12)    15:26.02 (35.74)    16:01.95 (35.93)    16:38.01 (36.06)

       17:13.94 (35.93)    17:49.97 (36.03)    18:25.42 (35.45)    19:00.82 (35.40)

       19:35.40 (34.58)

  8 Kirker, Kaitlin           19 Ursinus-MA                NT  x20:03.48  

                  32.06     1:07.31 (35.25)     1:42.62 (35.31)     2:18.77 (36.15)

        2:54.87 (36.10)     3:31.28 (36.41)     4:07.09 (35.81)     4:43.20 (36.11)

        5:19.91 (36.71)     5:56.34 (36.43)     6:32.59 (36.25)     7:09.00 (36.41)

        7:45.90 (36.90)     8:22.81 (36.91)     9:00.46 (37.65)     9:37.42 (36.96)

       10:14.16 (36.74)    10:51.24 (37.08)    11:28.65 (37.41)    12:05.72 (37.07)

       12:43.23 (37.51)    13:20.21 (36.98)    13:56.94 (36.73)    14:33.78 (36.84)

       15:11.20 (37.42)    15:48.30 (37.10)    16:25.80 (37.50)    17:02.70 (36.90)

       17:39.50 (36.80)    18:16.86 (37.36)    18:53.09 (36.23)    19:28.71 (35.62)

       20:03.48 (34.77)

 

Event 4  Men 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Paine, Scott W            20 Ursinus-MA                NT   16:49.12  

                  25.78       54.39 (28.61)     1:24.06 (29.67)     1:54.33 (30.27)

        2:24.93 (30.60)     2:55.35 (30.42)     3:26.08 (30.73)     3:56.85 (30.77)

        4:27.83 (30.98)     4:58.91 (31.08)     5:29.88 (30.97)     6:00.86 (30.98)

        6:31.95 (31.09)     7:03.18 (31.23)     7:34.45 (31.27)     8:05.47 (31.02)

        8:36.39 (30.92)     9:07.56 (31.17)     9:38.57 (31.01)    10:09.70 (31.13)

       10:40.81 (31.11)    11:11.83 (31.02)    11:43.04 (31.21)    12:14.13 (31.09)

       12:45.29 (31.16)    13:15.72 (30.43)    13:46.47 (30.75)    14:17.34 (30.87)

       14:48.15 (30.81)    15:18.98 (30.83)    15:50.03 (31.05)    16:20.30 (30.27)

       16:49.12 (28.82)

  2 Landon, Tim A             20 F&M-MA              16:32.86   17:31.46  

                  27.37       57.53 (30.16)     1:29.03 (31.50)     2:00.55 (31.52)

        2:32.49 (31.94)     3:04.12 (31.63)     3:35.90 (31.78)     4:08.06 (32.16)

        4:40.14 (32.08)     5:12.25 (32.11)     5:44.50 (32.25)     6:16.85 (32.35)

        6:49.04 (32.19)     7:21.26 (32.22)     7:53.29 (32.03)     8:25.71 (32.42)

        8:57.96 (32.25)     9:29.96 (32.00)    10:01.84 (31.88)    10:33.89 (32.05)

       11:06.16 (32.27)    11:38.29 (32.13)    12:10.34 (32.05)    12:41.96 (31.62)

       13:13.96 (32.00)    13:46.13 (32.17)    14:18.23 (32.10)    14:50.62 (32.39)

       15:23.22 (32.60)    15:55.66 (32.44)    16:28.15 (32.49)    16:59.86 (31.71)

       17:31.46 (31.60)

  3 Edwards, Paul G           20 F&M-MA              17:43.58   17:56.77  

                  28.49       59.93 (31.44)     1:31.89 (31.96)     2:04.34 (32.45)

        2:36.80 (32.46)     3:09.73 (32.93)     3:42.93 (33.20)     4:16.40 (33.47)

        4:49.97 (33.57)     5:22.57 (32.60)     5:55.39 (32.82)     6:28.32 (32.93)

        7:01.18 (32.86)     7:33.65 (32.47)     8:06.62 (32.97)     8:39.43 (32.81)

        9:12.08 (32.65)     9:44.82 (32.74)    10:17.59 (32.77)    10:50.08 (32.49)

       11:22.85 (32.77)    11:55.61 (32.76)    12:28.40 (32.79)    13:00.85 (32.45)

       13:33.75 (32.90)    14:06.87 (33.12)    14:39.91 (33.04)    15:13.06 (33.15)

       15:45.55 (32.49)    16:18.75 (33.20)    16:51.30 (32.55)    17:24.23 (32.93)

       17:56.77 (32.54)

  4 Wagner, David             20 Ursinus-MA                NT   17:58.95  

                  27.95       58.95 (31.00)     1:30.86 (31.91)     2:03.46 (32.60)

        2:36.13 (32.67)     3:08.98 (32.85)     3:41.56 (32.58)     4:14.08 (32.52)

        4:46.85 (32.77)     5:19.81 (32.96)     5:52.67 (32.86)     6:25.19 (32.52)

        6:57.67 (32.48)     7:30.73 (33.06)     8:03.73 (33.00)     8:36.24 (32.51)

        9:08.55 (32.31)     9:41.60 (33.05)    10:14.40 (32.80)    10:47.59 (33.19)

       11:20.56 (32.97)    11:54.12 (33.56)    12:27.11 (32.99)    13:00.44 (33.33)

       13:33.73 (33.29)    14:06.76 (33.03)    14:40.20 (33.44)    15:13.49 (33.29)

       15:46.70 (33.21)    16:19.97 (33.27)    16:52.89 (32.92)    17:26.33 (33.44)

       17:58.95 (32.62)

  5 Blum, Max N               20 F&M-MA              17:21.42   18:09.72  

                  28.72     1:00.09 (31.37)     1:32.24 (32.15)     2:04.94 (32.70)

        2:37.73 (32.79)     3:10.67 (32.94)     3:43.27 (32.60)     4:16.13 (32.86)

        4:48.74 (32.61)     5:21.42 (32.68)     5:53.81 (32.39)     6:26.35 (32.54)

        6:59.31 (32.96)     7:32.49 (33.18)     8:05.59 (33.10)     8:38.62 (33.03)

        9:12.00 (33.38)     9:44.93 (32.93)    10:18.76 (33.83)    10:52.55 (33.79)

       11:25.98 (33.43)    11:59.41 (33.43)    12:32.88 (33.47)    13:06.75 (33.87)

       13:39.84 (33.09)    14:13.43 (33.59)    14:47.55 (34.12)    15:21.33 (33.78)

       15:55.11 (33.78)    16:28.91 (33.80)    17:02.56 (33.65)    17:36.47 (33.91)

       18:09.72 (33.25)

  6 Rackson, Brian P          20 F&M-MA              17:33.50  x18:16.33  

                  29.65     1:01.88 (32.23)     1:34.96 (33.08)     2:08.21 (33.25)

        2:41.37 (33.16)     3:14.77 (33.40)     3:48.24 (33.47)     4:21.64 (33.40)

        4:55.21 (33.57)     5:28.52 (33.31)     6:01.67 (33.15)     6:34.89 (33.22)

        7:08.22 (33.33)     7:42.08 (33.86)     8:15.71 (33.63)     8:49.40 (33.69)

        9:22.80 (33.40)     9:56.26 (33.46)    10:30.02 (33.76)    11:03.51 (33.49)

       11:37.03 (33.52)    12:10.53 (33.50)    12:44.04 (33.51)    13:17.64 (33.60)

       13:51.31 (33.67)    14:24.60 (33.29)    14:57.74 (33.14)    15:30.93 (33.19)

       16:04.50 (33.57)    16:37.94 (33.44)    17:10.94 (33.00)    17:44.08 (33.14)

       18:16.33 (32.25)

  7 Gershun, Joe              19 Ursinus-MA                NT   18:31.04  

                  28.91     1:00.18 (31.27)     1:32.78 (32.60)     2:05.61 (32.83)

        2:38.49 (32.88)     3:11.90 (33.41)     3:45.36 (33.46)     4:19.14 (33.78)

        4:52.43 (33.29)     5:24.52 (32.09)     5:57.21 (32.69)     6:30.37 (33.16)

        7:04.29 (33.92)     7:38.14 (33.85)     8:11.99 (33.85)     8:46.04 (34.05)

        9:20.40 (34.36)     9:54.57 (34.17)    10:29.01 (34.44)    11:03.31 (34.30)

       11:37.80 (34.49)    12:12.37 (34.57)    12:46.77 (34.40)    13:21.32 (34.55)

       13:56.02 (34.70)    14:30.45 (34.43)    15:04.93 (34.48)    15:39.66 (34.73)

       16:14.41 (34.75)    16:48.93 (34.52)    17:23.35 (34.42)    17:57.86 (34.51)

       18:31.04 (33.18)

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lair Ferrari, Malena Z    19 Ursinus-MA                NT    1:59.44  

                  27.48       57.46 (29.98)     1:28.48 (31.02)     1:59.44 (30.96)

  2 Hollingsworth, Krista     20 F&M-MA               1:58.21    2:00.52  

                  28.28       58.45 (30.17)     1:29.55 (31.10)     2:00.52 (30.97)

  3 Johns, Maggie S           19 F&M-MA               2:02.56    2:01.49  

                  28.33       58.88 (30.55)     1:30.22 (31.34)     2:01.49 (31.27)

  4 Kozior, Chelsea           18 Ursinus-MA                NT    2:03.86  

                  28.90       59.70 (30.80)     1:31.62 (31.92)     2:03.86 (32.24)

  5 Franzluebbers, Ana M      20 F&M-MA               2:05.22    2:04.53  

                  29.71     1:01.05 (31.34)     1:32.87 (31.82)     2:04.53 (31.66)

  6 Lucock, Amanda            18 Ursinus-MA                NT    2:07.26  

                  28.88     1:00.62 (31.74)     1:33.98 (33.36)     2:07.26 (33.28)

  7 Brown, Heather M          20 F&M-MA                    NT   x2:16.97  

                  31.14     1:05.56 (34.42)     1:41.60 (36.04)     2:16.97 (35.37)

  8 Pall, Kathryn             21 Ursinus-MA                NT   x2:18.57  

                  31.83     1:06.91 (35.08)     1:43.22 (36.31)     2:18.57 (35.35)

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chen, Dennis J            18 F&M-MA               1:42.74    1:46.68  

                  24.83       51.70 (26.87)     1:19.12 (27.42)     1:46.68 (27.56)

  2 Smith, Christopher M      21 Ursinus-MA                NT    1:48.17  

                  25.05       52.43 (27.38)     1:20.21 (27.78)     1:48.17 (27.96)

  3 Denton, Richard S         18 F&M-MA                    NT    1:50.06  

                  25.68       53.83 (28.15)     1:22.17 (28.34)     1:50.06 (27.89)

  4 Reingold, Jake B          21 F&M-MA                    NT    1:50.13  

                  25.52       53.82 (28.30)     1:22.76 (28.94)     1:50.13 (27.37)

  5 Pandelidis, Alexander     19 Ursinus-MA                NT    1:50.68  

                  25.48       53.77 (28.29)     1:21.86 (28.09)     1:50.68 (28.82)

  6 Tallon, Kevin             21 Ursinus-MA                NT    1:54.94  

                  25.77       54.37 (28.60)     1:24.35 (29.98)     1:54.94 (30.59)

  7 Musselman, Patrick        20 F&M-MA               1:52.96   x1:55.71  

                  25.65       54.83 (29.18)     1:25.77 (30.94)     1:55.71 (29.94)

  8 Roberts, Nicholas J       20 Ursinus-MA                NT   x2:00.49  

                  27.33       57.59 (30.26)     1:29.00 (31.41)     2:00.49 (31.49)

 

Event 7  Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yeity, Katherine          18 Ursinus-MA                NT      25.52  

  2 Behr, Jackie S            21 F&M-MA                 25.74      25.89  

  3 Ludwig, Anne              18 Ursinus-MA                NT      26.41  

  4 Gregor, Courtney A        20 F&M-MA                 27.31      26.96  

  5 Kolosky, Sarah E          19 Ursinus-MA                NT      27.38  

  6 Durant, Madeline M        19 F&M-MA                 26.99      27.89  

  7 Todd, Lindsey J           22 F&M-MA                 27.31     x28.22  

  8 Yoo, Kelsey L             20 Ursinus-MA                NT     x28.55  

 

Event 8  Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wieczorek, John L         19 Ursinus-MA                NT      22.31  

  2 Zipp, John                20 F&M-MA                 22.25      22.39  

  3 Yazbeck, David N          20 Ursinus-MA                NT      22.78  

  4 Wilt, Zach T              21 F&M-MA                 22.30      22.87  

  5 Gordin, Jacob             19 F&M-MA                 22.91      23.04  

  6 Jumper, Benjamin          18 Ursinus-MA                NT      23.42  

  7 Anella, Ryan A            21 F&M-MA                 23.08     x23.72  

  8 Furlong, Ryan             20 Ursinus-MA                NT     x24.15  

 

Event 9  Women 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 DeCrosta, Katherine E     22 F&M-MA               2:14.39    2:16.62  

                  29.77     1:04.36 (34.59)     1:44.39 (40.03)     2:16.62 (32.23)

  2 Russell, Eva M            19 Ursinus-MA                NT    2:20.64  

                  31.06     1:08.20 (37.14)     1:47.48 (39.28)     2:20.64 (33.16)

  3 Christiansen, Kasey D     20 F&M-MA               2:19.48    2:22.86  

                  31.00     1:07.41 (36.41)     1:49.82 (42.41)     2:22.86 (33.04)

  4 Werner, Christine M       18 F&M-MA               2:19.54    2:23.18  

                  31.12     1:09.15 (38.03)     1:49.52 (40.37)     2:23.18 (33.66)

  5 Yentz, Danielle M         21 Ursinus-MA                NT    2:23.44  

                  30.40     1:07.42 (37.02)     1:51.53 (44.11)     2:23.44 (31.91)

  6 Katter, Charlotte K       19 F&M-MA               2:24.94   x2:26.97  

                  31.66     1:08.98 (37.32)     1:54.15 (45.17)     2:26.97 (32.82)

  7 Bullock, Kimberly         20 Ursinus-MA                NT    2:30.20  

                  33.19     1:10.61 (37.42)     1:56.38 (45.77)     2:30.20 (33.82)

  8 Martin, Katy J            20 Ursinus-MA                NT   x2:32.19  

                  34.14     1:13.67 (39.53)     1:56.61 (42.94)     2:32.19 (35.58)

 

Event 10  Men 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fell, David R             21 F&M-MA               1:58.53    2:03.41  

                  26.85       57.29 (30.44)     1:34.05 (36.76)     2:03.41 (29.36)

  2 Cappuccio, Billy R        18 F&M-MA               2:04.03    2:04.29  

                  27.28       59.79 (32.51)     1:35.94 (36.15)     2:04.29 (28.35)

  3 Rownd, Scott A            21 F&M-MA               2:02.03    2:06.35  

                  27.47     1:01.39 (33.92)     1:37.52 (36.13)     2:06.35 (28.83)

  4 Robinson, Jacob           18 Ursinus-MA                NT    2:06.40  

                  26.68       58.74 (32.06)     1:37.23 (38.49)     2:06.40 (29.17)

  5 Quick, Philip S           20 Ursinus-MA                NT    2:07.08  

                  28.09     1:01.09 (33.00)     1:37.14 (36.05)     2:07.08 (29.94)

  6 Lee, Marcus A             18 F&M-MA                    NT   x2:13.01  

                  27.68     1:03.64 (35.96)     1:41.88 (38.24)     2:13.01 (31.13)

  7 Hickey, Mark R            19 Ursinus-MA                NT    2:15.97  

                  29.41     1:04.43 (35.02)     1:42.92 (38.49)     2:15.97 (33.05)

  8 McGonigle, Adam           21 Ursinus-MA                NT   x2:22.90  

                  29.21     1:06.18 (36.97)     1:48.12 (41.94)     2:22.90 (34.78)

 

Event 11  Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lair Ferrari, Malena Z    19 Ursinus-MA                NT    1:02.23  

                  29.61     1:02.23 (32.62)                                        

  2 Johns, Maggie S           19 F&M-MA               1:03.05    1:04.00  

                  30.31     1:04.00 (33.69)                                        

  3 Schroll, Rebecca          18 Ursinus-MA                NT    1:04.16  

                  30.21     1:04.16 (33.95)                                        

  4 Gregor, Courtney A        20 F&M-MA               1:04.52    1:06.80  

                  31.28     1:06.80 (35.52)                                        

  5 Reynolds, Kelly L         21 Ursinus-MA                NT    1:07.37  

                  31.78     1:07.37 (35.59)                                        

  6 Tomlinson, Alexia         19 F&M-MA               1:03.59    1:07.66  

                  32.00     1:07.66 (35.66)                                        

  7 Pall, Kathryn             21 Ursinus-MA                NT   x1:10.40  

                  33.98     1:10.40 (36.42)                                        

  8 Vogel, Julia              21 F&M-MA               1:11.02   x1:11.13  

                  34.03     1:11.13 (37.10)                                        

 

Event 12  Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Christopher M      21 Ursinus-MA                NT      55.65  

                  26.09       55.65 (29.56)                                        

  2 Wash, Mason E             21 F&M-MA                 55.52      57.11  

                  26.64       57.11 (30.47)                                        

  3 Scymanski, Eliot C        21 F&M-MA                 54.42      57.25  

                  26.94       57.25 (30.31)                                        

  4 Catania, Travis A         21 F&M-MA                    NT      57.45  

                  26.72       57.45 (30.73)                                        

  5 Fell, David R             21 F&M-MA                    NT     x58.05  

                  26.78       58.05 (31.27)                                        

  6 Pandelidis, Alexander     19 Ursinus-MA                NT      58.26  

                  26.83       58.26 (31.43)                                        

  7 Steiner, Thomas           19 Ursinus-MA                NT    1:02.04  

                  28.82     1:02.04 (33.22)                                        

  8 Ryan, Matt                18 Ursinus-MA                NT   x1:03.61  

                  29.20     1:03.61 (34.41)                                        

 

Event 13  Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hollingsworth, Krista     20 F&M-MA                 54.93      55.62  

                  27.09       55.62 (28.53)                                        

  2 Yeity, Katherine          18 Ursinus-MA                NT      55.76  

                  27.12       55.76 (28.64)                                        

  3 Grant, Katie C            18 F&M-MA                 55.85      57.19  

                  27.94       57.19 (29.25)                                        

  4 Lucock, Amanda            18 Ursinus-MA                NT      57.54  

                  27.89       57.54 (29.65)                                        

  5 Behr, Jackie S            21 F&M-MA                 56.21      57.56  

                  28.03       57.56 (29.53)                                        

  6 Franzluebbers, Ana M      20 F&M-MA                 58.10     x58.48  

                  28.18       58.48 (30.30)                                        

  7 O'Neill, Bryn A           20 Ursinus-MA                NT      59.60  

                  28.55       59.60 (31.05)                                        

  8 Bye, Naomi                18 Ursinus-MA                NT   x1:01.56  

                  29.22     1:01.56 (32.34)                                        

 

Event 14  Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zipp, John                20 F&M-MA                 48.82      48.82  

                  24.07       48.82 (24.75)                                        

  2 Wilt, Zach T              21 F&M-MA                 48.22      49.57  

                  24.10       49.57 (25.47)                                        

  3 Hwang, Jin                20 F&M-MA                 49.34      49.79  

                  24.07       49.79 (25.72)                                        

  4 Musselman, Patrick        20 F&M-MA                 49.94     x51.09  

                  24.49       51.09 (26.60)                                        

  5 Wieczorek, John L         19 Ursinus-MA                NT      51.16  

                  24.09       51.16 (27.07)                                        

  6 Yazbeck, David N          20 Ursinus-MA                NT      51.70  

                  24.50       51.70 (27.20)                                        

  7 Furlong, Ryan             20 Ursinus-MA                NT      53.38  

                  25.85       53.38 (27.53)                                        

  8 Doyle, Chris J            21 Ursinus-MA                NT     x53.40  

                  25.71       53.40 (27.69)                                        

 

Event 15  Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fuller, Caitlyn N         19 F&M-MA               1:02.86    1:03.98  

                  31.51     1:03.98 (32.47)                                        

  2 Ludwig, Anne              18 Ursinus-MA                NT    1:04.32  

                  31.50     1:04.32 (32.82)                                        

  3 Yentz, Danielle M         21 Ursinus-MA                NT    1:06.65  

                  32.84     1:06.65 (33.81)                                        

  4 Christiansen, Kasey D     20 F&M-MA               1:02.65    1:07.18  

                  32.68     1:07.18 (34.50)                                        

  5 Katter, Charlotte K       19 F&M-MA               1:07.22    1:07.56  

                  33.14     1:07.56 (34.42)                                        

  6 Bullock, Kimberly         20 Ursinus-MA                NT    1:08.76  

                  33.74     1:08.76 (35.02)                                        

  7 Swenson, Michelle M       19 Ursinus-MA                NT   x1:11.02  

                  34.13     1:11.02 (36.89)                                        

  8 Weyl, Sarah J             19 F&M-MA               1:17.31   x1:15.54  

                  37.31     1:15.54 (38.23)                                        

 

Event 16  Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Denton, Richard S         18 F&M-MA                 56.06      56.68  

                  28.09       56.68 (28.59)                                        

  2 Robinson, Jacob           18 Ursinus-MA                NT      57.35  

                  28.12       57.35 (29.23)                                        

  3 Jumper, Benjamin          18 Ursinus-MA                NT      59.06  

                  29.20       59.06 (29.86)                                        

  4 Hickey, Douglas           19 Ursinus-MA                NT    1:00.53  

                  29.34     1:00.53 (31.19)                                        

  5 Latka, Steven S           18 F&M-MA               1:00.26    1:01.71  

                  29.52     1:01.71 (32.19)                                        

  6 Lawrence, Jonathan        19 Ursinus-MA                NT   x1:01.76  

                  30.47     1:01.76 (31.29)                                        

  7 Rackson, Brian P          20 F&M-MA               1:05.50    1:04.79  

                  32.10     1:04.79 (32.69)                                        

 

Event 17  Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johns, Maggie S           19 F&M-MA               5:20.44    5:21.52  

                  30.01     1:01.92 (31.91)     1:34.22 (32.30)     2:06.79 (32.57)

        2:38.95 (32.16)     3:11.52 (32.57)     3:44.11 (32.59)     4:16.87 (32.76)

        4:49.52 (32.65)     5:21.52 (32.00)                                        

  2 Hill, Olivia K            22 F&M-MA                    NT    5:29.19  

                  30.03     1:02.51 (32.48)     1:35.65 (33.14)     2:08.55 (32.90)

        2:41.52 (32.97)     3:14.67 (33.15)     3:48.60 (33.93)     4:23.03 (34.43)

        4:57.49 (34.46)     5:29.19 (31.70)                                        

  3 Kozior, Chelsea           18 Ursinus-MA                NT    5:29.20  

                  30.44     1:03.19 (32.75)     1:36.53 (33.34)     2:10.17 (33.64)

        2:43.63 (33.46)     3:17.19 (33.56)     3:50.90 (33.71)     4:25.07 (34.17)

        4:58.66 (33.59)     5:29.20 (30.54)                                        

  4 Serfass, Molly K          19 Ursinus-MA                NT    5:44.88  

                  31.33     1:05.41 (34.08)     1:39.84 (34.43)     2:14.58 (34.74)

        2:49.31 (34.73)     3:24.12 (34.81)     3:59.34 (35.22)     4:34.81 (35.47)

        5:10.01 (35.20)     5:44.88 (34.87)                                        

  5 Kirker, Kaitlin           19 Ursinus-MA                NT    5:54.15  

                  31.78     1:06.87 (35.09)     1:42.68 (35.81)     2:18.76 (36.08)

        2:55.06 (36.30)     3:31.37 (36.31)     4:07.79 (36.42)     4:43.94 (36.15)

        5:19.63 (35.69)     5:54.15 (34.52)                                        

  6 Dinger, Christen C        20 F&M-MA               5:46.78    5:56.64  

                  31.87     1:06.16 (34.29)     1:41.79 (35.63)     2:18.18 (36.39)

        2:54.83 (36.65)     3:31.67 (36.84)     4:08.57 (36.90)     4:45.27 (36.70)

        5:21.83 (36.56)     5:56.64 (34.81)                                        

  7 Presnick, Nancy O         19 F&M-MA               6:04.66   x6:08.45  

                  33.10     1:09.29 (36.19)     1:46.62 (37.33)     2:23.81 (37.19)

        3:01.34 (37.53)     3:38.80 (37.46)     4:16.63 (37.83)     4:54.26 (37.63)

        5:31.90 (37.64)     6:08.45 (36.55)                                        

 

Event 18  Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Paine, Scott W            20 Ursinus-MA                NT    4:51.11  

                  25.05       53.10 (28.05)     1:22.30 (29.20)     1:52.08 (29.78)

        2:21.80 (29.72)     2:51.81 (30.01)     3:21.73 (29.92)     3:52.07 (30.34)

        4:21.92 (29.85)     4:51.11 (29.19)                                        

  2 Chen, Dennis J            18 F&M-MA               4:49.63    5:01.52  

                  26.10       55.37 (29.27)     1:25.38 (30.01)     1:55.96 (30.58)

        2:26.73 (30.77)     2:57.13 (30.40)     3:28.17 (31.04)     3:59.03 (30.86)

        4:29.90 (30.87)     5:01.52 (31.62)                                        

  3 Landon, Tim A             20 F&M-MA               4:52.63    5:07.52  

                  27.68       58.54 (30.86)     1:29.93 (31.39)     2:01.13 (31.20)

        2:32.45 (31.32)     3:03.61 (31.16)     3:34.90 (31.29)     4:05.82 (30.92)

        4:36.96 (31.14)     5:07.52 (30.56)                                        

  4 Wagner, David             20 Ursinus-MA                NT    5:12.53  

                  27.50       58.51 (31.01)     1:30.28 (31.77)     2:02.25 (31.97)

        2:34.37 (32.12)     3:06.52 (32.15)     3:38.65 (32.13)     4:10.44 (31.79)

        4:42.06 (31.62)     5:12.53 (30.47)                                        

  5 Edwards, Paul G           20 F&M-MA               5:12.83    5:18.17  

                  28.42       59.61 (31.19)     1:31.69 (32.08)     2:03.77 (32.08)

        2:35.89 (32.12)     3:07.60 (31.71)     3:39.91 (32.31)     4:12.41 (32.50)

        4:45.15 (32.74)     5:18.17 (33.02)                                        

  6 Blum, Max N               20 F&M-MA               5:03.28   x5:24.33  

                  28.61     1:00.35 (31.74)     1:32.67 (32.32)     2:05.44 (32.77)

        2:38.62 (33.18)     3:11.70 (33.08)     3:44.83 (33.13)     4:17.79 (32.96)

        4:51.53 (33.74)     5:24.33 (32.80)                                        

  7 Tallon, Kevin             21 Ursinus-MA                NT    5:26.76  

                  28.18       58.64 (30.46)     1:30.40 (31.76)     2:03.30 (32.90)

        2:37.05 (33.75)     3:10.87 (33.82)     3:45.20 (34.33)     4:19.28 (34.08)

        4:53.27 (33.99)     5:26.76 (33.49)                                        

  8 Frey, Jacob B             20 Ursinus-MA                NT   x5:28.44  

                  29.05     1:01.72 (32.67)     1:35.10 (33.38)     2:09.02 (33.92)

        2:42.46 (33.44)     3:15.55 (33.09)     3:49.07 (33.52)     4:22.56 (33.49)

        4:55.74 (33.18)     5:28.44 (32.70)                                        

 

Event 19  Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 DeCrosta, Katherine E     22 F&M-MA               1:10.63    1:11.92  

                  34.24     1:11.92 (37.68)                                        

  2 Werner, Christine M       18 F&M-MA               1:11.37    1:13.55  

                  34.97     1:13.55 (38.58)                                        

  3 Citti, Becca A            20 F&M-MA               1:12.79    1:14.06  

                  35.43     1:14.06 (38.63)                                        

  4 Martin, Katy J            20 Ursinus-MA                NT    1:15.38  

                  35.80     1:15.38 (39.58)                                        

  5 Kolosky, Sarah E          19 Ursinus-MA                NT    1:16.75  

                  36.02     1:16.75 (40.73)                                        

  6 Robison, Mary Ann A       18 F&M-MA               1:16.13   x1:17.75  

                  35.96     1:17.75 (41.79)                                        

  7 Randelman, Margo          18 Ursinus-MA                NT    1:19.42  

                  37.64     1:19.42 (41.78)                                        

 -- Russell, Eva M            19 Ursinus-MA                NT         DQ  

                  34.02          DQ (38.16)                                        

 

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age School                  Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cappuccio, Billy R        18 F&M-MA               1:01.94    1:02.71  

                  29.63     1:02.71 (33.08)                                        

  2 Quick, Philip S           20 Ursinus-MA                NT    1:02.72  

                  29.38     1:02.72 (33.34)                                        

  3 Catania, Travis A         21 F&M-MA               1:04.47    1:04.25  

                  30.53     1:04.25 (33.72)                                        

  4 Anella, Ryan A            21 F&M-MA               1:04.28    1:05.47  

                  31.09     1:05.47 (34.38)                                        

  5 Rownd, Scott A            21 F&M-MA                    NT   x1:05.81  

                  31.42     1:05.81 (34.39)                                        

  6 Messa, Charles A          18 Ursinus-MA                NT    1:06.68  

                  31.09     1:06.68 (35.59)                                        

  7 Saxon, Phil               19 Ursinus-MA                NT    1:07.68  

                  31.61     1:07.68 (36.07)                                        

  8 Hickey, Mark R            19 Ursinus-MA                NT   x1:08.53  

                  32.77     1:08.53 (35.76)                                        

 

Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:43.69  

     1) Lair Ferrari, Malena Z 19       2) Yeity, Katherine 18            

     3) Lucock, Amanda 18               4) Kozior, Chelsea 18             

                  25.79       51.25 (25.46)     1:17.22 (25.97)     1:43.69 (26.47)

  2 Franklin & Marshall College-MA  'A'               1:41.04    1:46.44  

     1) Franzluebbers, Ana M 20         2) Katter, Charlotte K 19         

     3) DeCrosta, Katherine E 22        4) Grant, Katie C 18              

                  27.81       54.70 (26.89)     1:20.45 (25.75)     1:46.44 (25.99)

  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    1:50.44  

     1) Bye, Naomi 18                   2) Serfass, Molly K 19            

     3) Yoo, Kelsey L 20                4) O'Neill, Bryn A 20             

                  28.21       55.60 (27.39)     1:22.98 (27.38)     1:50.44 (27.46)

  4 Franklin & Marshall College-MA  'B'                    NT    1:52.26  

     1) Tomlinson, Alexia 19            2) Todd, Lindsey J 22             

     3) Durant, Madeline M 19           4) Hill, Olivia K 22              

                  28.07       55.72 (27.65)     1:24.34 (28.62)     1:52.26 (27.92)

  5 Ursinus College-MA  'C'                                NT   x1:52.45  

     1) Schroll, Rebecca 18             2) Kirker, Kaitlin 19             

     3) Reynolds, Kelly L 21            4) Swenson, Michelle M 19         

                  27.80       55.95 (28.15)     1:24.28 (28.33)     1:52.45 (28.17)

  6 Franklin & Marshall College-MA  'C'                    NT   x1:53.51  

     1) Shaw, Catherine 22              2) Brooks, Stephanie B 20         

     3) Fuller, Caitlyn N 19            4) Siegel, Lauren A 21            

                  29.70       57.91 (28.21)     1:25.96 (28.05)     1:53.51 (27.55)

  7 Franklin & Marshall College-MA  'D'                    NT   x1:56.16  

     1) Bartlett, Garland E 21          2) Brown, Heather M 20            

     3) Citti, Becca A 20               4) Robison, Mary Ann A 18         

                  30.30       59.88 (29.58)     1:28.11 (28.23)     1:56.16 (28.05)

 

Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Franklin & Marshall College-MA  'A'               1:27.98    1:30.25  

     1) Chen, Dennis J 18               2) Hwang, Jin 20                  

     3) Gordin, Jacob 19                4) Wilt, Zach T 21                

                  22.41       44.84 (22.43)     1:07.74 (22.90)     1:30.25 (22.51)

  2 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:32.13  

     1) Paine, Scott W 20               2) Pandelidis, Alexander 19       

     3) Tallon, Kevin 21                4) Yazbeck, David N 20            

                  23.21       46.66 (23.45)     1:09.67 (23.01)     1:32.13 (22.46)

  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    1:33.20  

     1) Gershun, Joe 19                 2) Furlong, Ryan 20               

     3) Doyle, Chris J 21               4) Jumper, Benjamin 18            

                  24.15       47.58 (23.43)     1:10.82 (23.24)     1:33.20 (22.38)

  4 Franklin & Marshall College-MA  'B'                    NT    1:34.30  

     1) Anella, Ryan A 21               2) Lee, Marcus A 18               

     3) Reingold, Jake B 21             4) Scymanski, Eliot C 21          

                  23.87       47.26 (23.39)     1:10.07 (22.81)     1:34.30 (24.23)

  5 Ursinus College-MA  'C'                                NT   x1:39.23  

     1) Roberts, Nicholas J 20          2) McGonigle, Adam 21             

     3) Wagner, David 20                4) Frey, Jacob B 20               

                  25.09       50.37 (25.28)     1:14.10 (23.73)     1:39.23 (25.13)

  6 Franklin & Marshall College-MA  'C'                    NT   x1:39.66  

     1) Wash, Mason E 21                2) Rownd, Scott A 21              

     3) Latka, Steven S 18              4) Landon, Tim A 20               

                  25.85       50.07 (24.22)     1:15.08 (25.01)     1:39.66 (24.58)

  7 Ursinus College-MA  'D'                                NT   x1:40.29  

     1) Hickey, Douglas 19              2) Steiner, Thomas 19             

     3) Ryan, Matt 18                   4) Saxon, Phil 19                 

                  25.08       50.14 (25.06)     1:15.70 (25.56)     1:40.29 (24.59)

 

                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    

 

  1. Franklin & Marshall College         121   2. Ursinus College                      84

 

                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     

 

  1. Franklin & Marshall College         126   2. Ursinus College                      79